Společně pomáháme chránit sysly

Co mohu udělat pro sysly na vinici?

Aneb rady pro pěstitele vína, jak podpořit „své“ sysly na vinici či pro ty vinaře, kteří je tam chtějí z okolí nalákat.

Jestli se sysli na vinici budou nebo nebudou vyskytovat, je zcela zásadně ovlivněno způsobem hospodaření na vinici. Připravili jsme proto návod, co dělat, aby Vaše vinice byla vhodným prostředím pro tento kriticky ohrožený druh. Rady jsou určeny těm vinařům, kteří chtějí sysly na svou vinici přilákat (v tomto případě je ale samozřejmě potřeba, aby se vůbec sysli v okolí vyskytovali, což je bohužel v současnosti jen v několika málo oblastech). Rady jsou ale zejména určeny pro vinaře, kteří již sysly na svých vinicích mají. V současnosti jsou totiž všechny populace syslů na vinicích malé, a proto je zde vysoké riziko, že i ty zaniknou. A pro vinaře, kteří sysla na své vinici nechtějí, máme vzkaz: sysli nijak na vinici neškodí, nemusíte se jich bát; a prosbu: pomozte nám je chránit, zaslouží si to. {: .wysiwyg-text-align-justify}

Výška porostu do 15 cm

Zcela zásadní je výška travního porostu. Ten by neměl přesáhnout výšku 15 cm, řídké porosty mohou být i vyšší. Počet sečí závisí na úživnosti půdy a srážkách v daném roce, nejčastěji jsou třeba tři seče. Sysel totiž potřebuje mít přehled o svém okolí, o predátorech, kteří se k němu blíží. Proto se také neustále rozhlíží, panáčkují a pozorně sledují okolí. Trávu je možné pást, kosit i mulčovat.

Nepoužívání rodenticidů

Syslům škodí všechny rodenticidy, což jsou jedy hubící hlodavce. Sysel je hlodavec. Problém je, když je rodenticid použit na vinicích, ale také v jejich okolí, například na sousedních zahradách. Pokud už se Váš soused rozhodne pro použití rodenticidů, poraďte mu, aby jej aplikoval jen v zimním období (sysel na rozdíl od ostatních hlodavců spí zimním spánkem).

Výživné zdroje potravy

Sysel se živí různými částmi rostlin – listy, semeny, kořeny. Syslům ale můžete pomoci výsevem/sadbou rostlin, které jsou velmi kalorické – sysli se tak na zimní spánek lépe vykrmí, získají větší váhu a lépe pak přežívají a mají následně i více mláďat. Na kraj vinice můžete například zasít řádek obilí nebo vojtěšky. Obrovský význam pro sysly mají různé plody stromů spadané na zem, např. ořechy, jablka, švestky, meruňky. Pokud plánujete vysazení stromu, myslete na sysly: vhodnější jsou rané odrůdy – odrůdy jablek dozrávajících v září již syslům spícím v norách nepomohou.

Propojení vinic

Ne všude ve vinařské krajině je prostředí dobré pro sysly. Mezi jednotlivými vinicemi, kde se vhodně hospodaří, jsou i nezatravněné vinice, zarostlé stráně, husté keře, pole, zahrádky, či jiné plochy, které pro sysly vhodné nejsou. Plochy, kde se jim daří, ale musí být propojené, aby se mohli jedinci setkávat kvůli rozmnožování, přesunovat atd. Vytváření vhodných plošek či pásů tomu pomůže. Může to být i jen sečená tráva podél cest, nebo např. porost vojtěšky.

Zatravňování

Podmínkou udělení známky „Sysli na vinici“ je zatravnění alespoň každého druhého meziřadí. Větší prostor pro sysly ale samozřejmě vytvoříte tím, že bude zatravněno každé. Také stálost travního porostu je důležitá, pokud možno tedy zatravněná meziřadí nepřeorávejte a zatravněné plochy nelikvidujte.

Přikrmování

Pokud v jarním období (zejména květen a červen) dojde k několikadennímu chladnějšímu, deštivému počasí, může dojít k tomu, že samice nezvládnou péči o právě narozená mláďata. V těchto kritických dnech jim můžete pomoci přikrmením – poblíž nory můžete nasypat trochu slunečnice, ovsa, ječmene či kousky jablka.