Společně pomáháme chránit sysly

Jak poznat sysla

Sysel obecný je hlodavec z příbuzenstva veverek. Váží nejčastěji 200 až 300 g, a měří okolo 20 cm. Má hustý, hnědavý, přiléhavý kožich, velké oči, malé ušní boltce a krátký štětkovitý ocas.

Má denní aktivitu, a tak je možné jej přímo pozorovat. Je to společensky žijící tvor, při vhodných podmínkách vytváří kolonie a můžete tak pozorovat i více jedinců najednou.

Protože je sysel aktivní ve dne, orientuje se především zrakem a protože častou kořistí různých predátorů a dravců, sysli často „panáčkují“ a rozhlížejí se po okolí.

null

Poznat syslí noru není jednoduché. Vchod může být jak šikmý tak i kolmý k povrchu země s průměrem 5 až 6 cm. Nory mohou být jak na volných prostranstvích, tak i u pat stromů či budov.

Ve středu teritoria každého jedince se nachází nora se šikmým vstupem, obytnou komorou a více východy.

null

Kromě této hlavní nory má obvykle v okolí vybudováno ještě několik tzv. únikových nor, kam se ukrývá, je-li vyrušen. Kolmé nory vypadají jako vysoustruhovaná rovná, velmi hluboká díra do země (jako by v místě byl dříve kovový sloup a někdo jej vyndal).

null

Syslí trus je malý váleček o délce do 1 cm a přibližně třetinové tloušťce, čerstvý má černo zelenou až černou barvu, na jednom konci zakončen tupě, na druhém dlouze zašpičatělý. Má charakteristický pižmový zápach a většinou nachází na vyšlapaných místech nedaleko ústí nory.

null

null

Máte ve svém vinohradu sysly? Zmiňoval se Vám soused, že je někde zahlédl? Pomozte nám v našem úsilí při ochraně sysla obecného. Dejte nám, prosím, vědět! Třeba o jejich výskytu zatím nevíme.

Údaje o svém pozorování a nálezech nám můžete hlásit na:

Jan Matějů (Muzeum Karlovy Vary)

email: HonzaMateju@seznam.cz\ telefon: +420 723 524 251\ hlášení výskytu/pozorování sysla obecného

Kateřina Poledníková (ALKA Wildlife)

email: katerina.polednikova@alkawildlife.eu\ tel: +420 606 598 903