Společně pomáháme chránit sysla

Známka

I takto může vypadat zemědělská krajina - různorodá a plná života

Sysel obecný je považován za jednoho z nejohroženějších savců Evropy. Je původním druhem České republiky, v současnosti se statusem kriticky ohrožený.  Vinice jižní Moravy mají zásadní význam pro záchranu ohroženého sysla u nás. 

Proto byla registrována ochranná známka Sysli na vinici, jejíž cílem je podpořit populace sysla obecného u nás podporou vinařů, kteří hospodaří na svých vinicích způsobem, který vytváří vhodné prostředí pro tento druh. 

Známku může získat víno, které pochází z vinice

1) z viniční trati, kde byl v daném roce prokázán výskyt sysla obecného

2) na které se hospodaří způsobem šetrným k syslům
(je zatravněn minimálně každý druhý řádek, vinař toleruje sysly a nepoužívá rodenticidy) 

Nákupem vína u těchto vinařů, tak podpoříte tento vzácný druh, který v současnosti doplácí zejména na intenzivní hospodaření v krajině. 

Známku uděluje společnost ALKA Wildlife, o.p.s. spolu s Muzeem Karlovy Vary - organizace, které se zabývají výzkumem a ochranou sysla obecného v České republice. 


V současnosti má známku Sysli na vinici uděleno 16 vinařství z Velkých Pavlovic a 4 z Hnanic. Odkazy Vás navedou na jejich webové stránky, kde najdete více informací o těchto vinařstvích, i e-shopy, kde si můžete jejich víno nakoupit.Velké Pavlovice:Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice a.s.www.slechtitelka.cz ChardonnayVinařství Procházkawww.vinarstvi-prochazka.czCuvée Rulandské šedé/Chardonay p.s.Tramín červený...
V současnosti se sysel obecný vyskytuje ve vinicích těchto vinařských obcí:Velké PavloviceČejčHrušovany u BrnaValtice Hnanice