Společně pomáháme chránit sysla

Pro vinaře

Vinaři - máte ve svém vinohradu sysly? Buďte na ně pyšní – jde o opravdovou vzácnost. Sysel obecný je považován za jednoho z nejohroženějších savců Evropy. Pomozte nám jej společné chránit. Abyste se mohli pochlubit svým hostům a zákazníkům připravili jsme pro Vás ochrannou známku „Sysli na vinici“. 

Známku uděluje společnost ALKA Wildlife, o.p.s. spolu s Muzeem Karlovy Vary - organizace, které se zabývají výzkumem a ochranou sysla obecného v České republice.

Známku může získat víno, které pochází z vinice

1) z viniční trati, kde byl v daném roce prokázán výskyt sysla obecného

2) na které se hospodaří způsobem šetrným k syslům, přesněji minimální požadavky jsou: je zatravněn minimálně každý druhý řádek ve vinici a vinař toleruje sysly a nepoužívá rodenticidy (prostředky na hubení hlodavců)

Seznam viničních obcí, kde byl/je potvrzen výskyt sysla obecného najdete zde.  Pro víno z viničních tratí těchto vinařských obcí je možné získat licenci. 

Licence se uděluje pro konkrétní viniční tratě. Jestli právě Vy splňujete podmínky s Vámi prodiskutujeme emailem či telefonicky. 

Kontakty pro udělení licence i hlášení výskytu jsou zde.

V současnosti je udělování licence zdarma, náklady jsou hrazeny z dotačních projektů.

Po podpisu smlouvy od nás dostanete samolepky na lahve, větší samolepky a informační letáky. Vaše vinařství bude uvedeno na webových stránkách www.syslinavinici.czAneb rady pro pěstitele vína, jak podpořit „své“ sysly na vinici či pro ty vinaře, kteří je tam chtějí z okolí nalákat. Jestli se sysli na vinici budou nebo nebudou vyskytovat, je zcela zásadně ovlivněno způsobem hospodaření na vinici. Připravili jsme proto návod, co dělat, aby Vaše vinice byla vhodným...